Ochrana lesov pred požiarmi 2020
Za obdobie roka 2019 vzniklo na území Slovenskej republiky 210 lesných požiarov. Pri týchto požiaroch nebola žiadna osoba usmrtená a dve osoby boli zranené. Škody spôsobené týmito požiarmi boli vyčíslené na 1 123 055 €. Požiar, ktorý zachvátil najväčšie územie – 8, 5 ha vznikol v katastrálnom území obce Raková, v lokalite Furmanec, časť Tokáreň, okres Čadca. Nedbanlivosťou a neopatrnosťou dospelých osôb horel zmiešaný lesný porast. Na území okresov Pezinok a Senec nebol v roku 2019 zaznamenaný lesný požiar.
Dovoľujeme si Vás v tejto súvislosti upozorniť na povinnosti vyplývajúce obciam v zmysle zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov pri zabezpečovaní opatrení na ochranu lesov pred požiarmi.
- Vypracúvať a viesť dokumentáciu ochrany pred požiarmi obce podľa § 15 ods. 1 písm. d/ zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a § 36 a § 37 vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov.
- Preveriť aktuálnosť dokumentácie ochrany pred požiarmi obce v súlade so skutkovým stavom, ako aj preveriť činnosť ohlasovní požiarov v obci.
- Prerokovať v orgánoch obce úlohy vyplývajúce zo zabezpečenia ochrany lesov pred požiarmi v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi.
- Vykonávať preventívne protipožiarne kontroly podľa § 23 citovaného zákona u vlastníkov lesných pozemkov, v ktorých nie je vykonávaný štátny požiarny dozor.
- Preveriť akcieschopnosť dobrovoľného hasičského zboru, ako aj hasičskej techniky a vecných prostriedkov na vykonávanie zásahovej činnosti v súlade s § 6 vyhlášky MV SR č. 611/2006 Z. z. o hasičských jednotkách v znení neskorších predpisov.
Obciam Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Pezinku v súvislosti s ochranou lesov pred požiarmi odporúča:
a/
Zabezpečiť stálu pohotovostnú službu v hasičských zbrojniciach v prípade potreby a podľa uváženia v najkritickejších obdobiach možnosti vzniku požiarov,
b/
zabezpečiť efektívnu a dôslednú preventívno – výchovnú a propagačnú činnosť zameranú na ochranu lesov pred požiarmi; spolupracovať pri plnení tejto úlohy s orgánmi miestnej štátnej správy, Dobrovoľnou požiarnou ochranou Slovenskej republiky, ako aj s ďalšími záujmovými združeniami zameranými na ochranu prírody.
Žiadame Vás o zabezpečenie informácií určených pre občanov (príloha 1) vo Vašich výveskách a informačných tabuliach na obecných a mestských úradoch a tiež zasielame návrh relácie určenej pre žiakov základných škôl (príloha č. 2). Tieto relácie Vás žiadame čo najčastejšie odvysielať v obecnom resp. mestskom rozhlase a reláciu pre deti distribuovať do škôl.
Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Pezinku si Vás taktiež dovoľuje upozorniť na skutočnosť, že spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve je možné iba za podmienok určených § 7 vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov.
Podmienky spaľovania horľavých látok na voľnom priestranstve fyzickými osobami sú uvedené v texte nižšie (príloha č. 1).
V závislosti od suchého a teplého počasia, zvýšeného výskytu požiarov lesa alebo trávnatých porastov alebo ak požiarne nebezpečenstvo v lesoch dosiahne stupeň „vysoké požiarne nebezpečenstvo v lesoch stanoveného SHMÚ okresné riaditeľstvo vyhlási čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov a o tomto Vás bude včas informovať.
pplk. Mgr. Vladimír Bartoš, riaditeľ